EXPO-GAS 2019
Warsztaty Techniczne z zakresu standaryzacji
25 kwietnia 2019 r., Targi Kielce
Podczas II dnia Targów EXPO-Gas w Kielcach 25 kwietnia, odbyły się Warsztaty Techniczne z zakresu standaryzacji. Celem przeprowadzonych warsztatów było przedstawienie uczestnikom nowych oraz znowelizowanych standardów technicznych, jak również zakresu prowadzonych przez KST prac standaryzacyjnych na lata 2019-2020 oraz pozostałych informacji formalno-organizacyjnych dotyczących procesu prowadzonej przez IGG standaryzacji.
Podczas pierwszej części warsztatów kierownicy zespołów roboczych przedstawili dwa nowe standardy i jeden znowelizowany, które zostały ostatnio opublikowane, oraz projekt wytycznych technicznych, który w najbliższych dniach zostanie skierowany do ankietyzacji.
Zakres standardu ST-IGG-0208:2018 Ocena jakości gazów ziemnych. Część 3 – Chromatografy gazowe do oceny zawartości związków siarki w gazie ziemnym został przedstawiony przez Grzegorz Rosłonka (PGNiG O/CLPB). Standard został opracowany w celu usystematyzowania i ujednolicenia wymagań, wytycznych, zaleceń oraz metod oznaczania zawartości związków siarki, które mogą występować w gazach ziemnych i innych paliwach gazowych. Standard określa zakres stosowania metod, szczegółowe aplikacje, wymagania dla prawidłowego poboru próbek do analiz laboratoryjnych oraz zasady doboru miejsc instalacji analizatorów procesowych do analiz związków siarki występujących w paliwach gazowych w sieciach gazowych.
Jednocześnie G.Rosłonek omówił także zmiany wprowadzone do ST-IGG:2701:2018 Zasady rozliczeń paliw gazowych w jednostkach energii, który został znowelizowany w celu ujednolicenia wymagań, wytycznych, zaleceń, oraz metod rozliczeń paliw gazowych w jednostkach energii. W standardzie uwzględniono wymagania zawarte w aktualnych normach wyrobu i aktualnych regulacjach krajowych i międzynarodowych.
Następnie Paweł Filanowski (PSG) przedstawił ST-IGG-2103:2018 Gazociągi dystrybucyjne. Warunki techniczne zamykania przepływu w gazociągach z polietylenu metodą zaciskania. Wymagania i zalecenia. W standardzie przedstawiono wytyczne i procedury dotyczące postępowania podczas prac eksploatacyjnych na czynnych gazociągach wykonanych z polietylenu w zakresie zamykania przepływu gazu ziemnego metodą zaciskania. Postanowienia standardu opracowano w oparciu o doświadczenia przedsiębiorstw gazowniczych wynikające z budowy i użytkowania gazociągów polietylenowych.
Projekt wytycznych prWT-IGG-3401 Wzmocnione rury kompozytowe z materiałów termoplastycznych do transportu węglowodorów przedstawił Piotr Paszylk (GAZ-SYSTEM) . Projekt dotyczy rurociągów z materiałów elastycznych i zawiera między innymi wymagania dla materiałów kompozytowych, zasady ogólne projektowania i budowy rurociągów z materiałów kompozytowych, dla maksymalnego ciśnienia roboczego do 6,3 MPa oraz zakresu temperatury użytkowania -20 do 60 0C. W najbliższych dniach projekt zostanie skierowany do ankiety do wszystkich firm członkowskich .
Kierunki prac Komitetu Standardu Technicznego przestawili kolejno Kazimierz Nowak, Przewodniczący KST oraz Eliza Dyakowska, Kierownik Sekretariatu KST. Przewodniczący KST przedstawił tematykę dokumentów standaryzacyjnych w trakcie opracowywania i nowelizacji oraz przykładowe nowe tematy przyjęte wstępnie do opracowania przez KST a zgłoszone przez firmy członkowskie - ostatnio głównie przez GAZ-SYSTEM. Następnie została przestawiona uczestnikom warsztatów informacja o sprzedaży dokumentów standaryzacyjnych z ostatniego okresu , w szczególności dotycząca składanych zapotrzebowań zakupu w zakresie formy zamawianych standardów ( elektroniczna /papierowa) oraz struktury klientów .Następnie Kierownik Sekretariatu KST przedstawiła skład i zadania KST, tryb postępowania dotyczący zgłaszania i zatwierdzania przez KST nowych tematów, tryb opracowywania i ustanawiania dokumentów standaryzacyjnych. Dodatkowo wskazano tryb powoływania zespołów roboczych ze szczególnym zwróceniem uwagi na sposób w jaki można zostać członkiem zespołu roboczego.
Podczas prowadzonych warsztatów technicznych uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie stosownej ankiety . Odpowiadając na pytania zawarte w ankiecie uczestnicy ocenili w większości warsztaty pozytywnie. Odnosząc się także do poszczególnych prezentacji zgłoszono cenne uwagi, które pozwolą na wprowadzenie korekt celem przygotowania kolejnych warsztatów technicznych dotyczących standaryzacji .
