Relacja z konferencji IGG "Nowe segmenty rozwoju gazownictwa" 24-25 października 2019 r. (Lublin)

Kolejna cykliczna konferencja Izby Gospodarczej Gazownictwa poświęcona była strategii inwestycyjnej sektora gazowniczego oraz rozwojowi rynku LNG w Polsce.

Obraz zawierający sufit, osoba, wewnątrz, ściana

Opis wygenerowany automatycznie

Łukasz Kroplewski, prezes IGG, otwierając konferencję zwrócił uwagę, że wśród uczestników jest mały i średni biznes obok wielkich grup kapitałowych, głównych inwestorów w sektorze. Podkreślił, że oznacza to, iż branżowy samorząd gospodarczy jest dobrym forum dialogu i współpracy wszystkich firm angażujących się w rozwój polskiego gazownictwa.

Paweł Pikus, wicedyrektor departamentu ropy i gazu w ministerstwie energii, skoncentrował się na kwestiach regulacyjnych w sektorze gazowniczym. Omówił zmiany, które się dokonały w minionej kadencji sejmu, zarówno zakresie regulacji ustawowych jak i przepisów wykonawczych. Kolejnymi wyzwaniami są jednak regulacje unijne i konieczność ich implementacji do prawa krajowego. Kluczową kwestią dla przyszłości sektora jest dylemat, jaki pojawił się na poziomie europejskim, gdy chodzi o rolę gazu ziemnego. Tak na poziomie Komisji Europejskiej, jak Europejskiego Banku Inwestycyjnego mówi się, że przyszłość energetyki to energetyka zielona. Gaz ziemny na poziomie europejskim zaczyna tracić na znaczeniu. Polskie stanowisko jest takie, że chcemy zapewnić gazowi ziemnemu rolę w skutecznej transformacji w kierunku bezemisyjnej gospodarki, co oznacza także finansowanie infrastruktury gazowej.

Pierwsza sesja tematyczna poświęcona była inwestycjom w polskim gazownictwie. Krzysztof  Potera, dyrektor Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG S.A., zaprezentował opracowany w spółce jedyny w Polsce zintegrowany system zarządzania złożem. System ten pozwala przygotować plany zagospodarowania złóż, optymalizować produkcję i zarządzanie złożem, a także rewitalizację starych złóż.

Obraz zawierający sufit, wewnątrz, pomieszczenie, ściana

Opis wygenerowany automatycznie

W kolejnej prezentacji, Marian Żołyniak, prezes zarządu PSG sp. z o.o., przedstawił mapę aktywności inwestycyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa na terenach niezgazyfikowanych. W ramach realizowanego „Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski w latach 2018-2022”,  PSG planuje gazyfikację 300 gmin na terenie całej Polski.  Realizacja tego programu ma sprawić, że w 2022 roku blisko 90% mieszkańców Polski będzie żyło na terenach zgazyfikowanych.

Wyspowa gazyfikacja PSG była tematem również kolejnego wystąpienia. Wioletta Czemiel-Grzybowska, członek zarządu PSG sp. z o.o. przedstawiła wyzwania związane z gazyfikacją kraju poprzez budowę mikroinstalacji LNG. Zwróciła uwagę, że mikroinstalacje są istotnym elementem programu gazyfikacji ze względu na ich stosunkowo niewielki koszt, krótki czas budowy i możliwość szybkiego przeniesienia w inne miejsce, co w przypadku pregazyfikacji jest bardzo istotne.

Obraz zawierający wewnątrz, ściana, podłoże

Opis wygenerowany automatycznie

Znakomitym dopełnieniem tematyki gazyfikacji na terenach niezgazyfikowanych było wystąpienie Tymoteusza Pruchnika, prezesa zarządu Gas- Trading SA. Dla programu gazyfikacji wyspowej konieczne jest funkcjonowanie „wirtualnych gazociągów”, których rozrastającą się z roku na rok sieć zaprezentowano na mapach. Wirtualne gazociągi tworzone są przez stacje regazyfikacji LNG oraz dostarczające surowiec cysterny, które zapewniają  pewny i bezpieczny transport LNG. Na gazowej mapie Polski dostrzegamy „białe plamy” gdzie powinny powstać regionalne miejsca dystrybucji LNG z których mogłyby być zasilane małe i średnie gminy.

Drugi dzień obrad koncentrował się na rozwoju polskiego rynku LNG.

Obraz zawierający podłoże, wewnątrz, ściana, mężczyzna

Opis wygenerowany automatycznie

Prof. dr Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej przedstawił  analizę, jaki jest krajowy potencjał naukowy w technologiach związanych z LNG. Podkreślił, że jednym z najbardziej efektywnych sposobów aktywizacji    i rozwijania współpracy nauki  z przemysłem jest tworzenie konsorcjów naukowo-przemysłowych, powoływanych do realizacji ściśle określonych projektów. Potrzeby zgłaszane z przemysłu inspirują nowe kierunki działalności naukowo-badawczej. Przemysł dzięki takiej współpracy, uzyskuje dostęp do najnowszej wiedzy na temat osiągnięć danej dziedziny nauki, uzupełniony  o wiedzę i doświadczenie badawcze partnerów naukowych.

Ważny aspekt rozwoju rynku LNG w Polsce poruszyło wystąpienie Tomasza Stockiego, głównego specjalisty ds. LNG w PGNiG Obrót Detaliczny. Przedstawiona została obszerna analiza polskich sektorów przemysłowych o najwyższym potencjale wykorzystania LNG. Analiza poszczególnych sektorów polskiego przemysłu wraz z właściwym dla nich otoczeniem regulacyjnym, prawnym i rynkowym pozwala przewidywać wzrost zainteresowania nowym paliwem.

Paweł Samerek z departamentu CNG i LNG w PGNiG  Obrót Detaliczny, omówił jeszcze jeden ważny segment transportu LNG – transport wodny. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podjęło się odpowiedzialnego zadania zapewnienia każdemu armatorowi dostępu do błękitnego paliwa w polskich portach morskich – stając się tym samym aktywnym uczestnikiem rynku paliw żeglugowych. Mimo, że bunkrowanie LNG należy do najbardziej skomplikowanych operacji dostaw paliwa LNG,  Departament CNG i LNG realizuje bunkrowanie statków napędzanych LNG już od września 2016 roku. Od tego czasu zabunkrowane zostały 34 statki i PGNiG zdecydowanie wkracza na ten dynamicznie rozwijający się rynek.

Jacek Pogoda, kierownik Zawodowego Górniczego Pogotowia Specjalistycznego PGNiG SA, Oddział RSGO w obszernej prezentacji wskazał na procedury bezpieczeństwa dla urządzeń LNG i transportu. Stosowanie i opracowywanie  norm branżowych,  standardów  technicznych, dobrych praktyk  pozwala w łatwy sposób dobierać  systemy ochronne i wprowadzać właściwe metody postępowania. Według danych Inspekcji Transportu Drogowego przewóz materiałów  niebezpiecznych do których zaliczamy LNG stanowi najbezpieczniejszą  gałąź transportu drogowego w którym odnotowuje się najmniejszą liczbę zdarzeń drogowych.  

Dynamiczny rozwój rynku LNG i rosnące zapotrzebowanie na to paliwo, w oczywisty sposób generuje coraz większe zainteresowanie odbiorców przyłączeniem do sieci gazowej. Ireneusz Krupa, wiceprezes PSG, przedstawił szczegółową prezentację procedur obowiązujących w PSG sp. z o.o., które  poza stroną podażową, stara się ułatwiać potencjalnym klientom proces przyłączania się do sieci gazowej. Dla ułatwienia kontaktów z klientami, uruchomiono nowe  miejsca obsługi klienta w gazowniach PSG i wdrożono portal przyłączeniowy.

Izba Gospodarcza Gazownictwa, biorąc pod uwagę udział w konferencji przedstawicieli małego i średniego biznesu, przygotowała w programie dwie dodatkowe prezentacje,  związane z zagadnieniami zarządzania przedsiębiorstwem.

Obraz zawierający wewnątrz, podłoże, ściana, stojące

Opis wygenerowany automatycznie

Tobiasz Szychowski i Janusz Gwiazdowski, mediatorzy z istniejącego przy IGG Ośrodka Mediacji Gospodarczej  przygotowali wykład na temat mediacji jako narzędzia do zarządzania konfliktem.

Drugi wykład, przygotowany przez Karola Nowakowskiego oraz Marcina Wróblewskiego, brokerów ubezpieczeniowych z Biura Ubezpieczeń Korporacyjnych, poświęcony został strategii zarządzania limitami gwarancyjnymi.

 

PATRONAT HONOROWY

 

udt

 

 

NOT sitpnig

 

 

 

 

 

PATRONAT MEDIALNY

 

biznes

 

cire

 

cng przg
ri

 

wnig