Środowisko gazownicze solidarne z Ukrainą

 

Środowisko gazownicze solidarne z Ukrainą

 

Bezprzykładna agresja Rosji wobec suwerennego państwa wywołała powszechne oburzenie i protesty społeczeństw w całym cywilizowanym świecie. Wojna w Ukrainie spotkała się ze stanowczą reakcją liderów państw nakładających sankcje na agresora, ograniczających funkcjonowanie instytucji finansowych w relacjach z Rosją.

Ale najbardziej dramatycznie wyglądają wojenne działania Rosji w Ukrainie, bo niosą śmierć i zniszczenie, budząc popłoch w społeczeństwie, a tysiące ludzi zmuszając do ucieczki. Jako kraj sąsiedzki wykazaliśmy ogromną solidarność z narodem ukraińskim, niosąc pomoc uchodźcom, organizując transport, system przekazywania darów, ośrodki medyczne. Z dnia na dzień skala tej pomocy rośnie w coraz nowych obszarach, jak organizacja placówek opiekuńczych i szkół dla dzieci.

W obliczu wojny człowiek liczy się najbardziej. Ale wojna burzy również reguły gry w życiu społecznym i gospodarczym, co grozi kryzysami w wielu obszarach. I na to musimy zwracać uwagę. Po tej wojnie świat już będzie inny niż wcześniej, jeśli tylko politycy wyciągną wnioski  i podejmą trud porządkowania  go na nowo. Jako społeczeństwo musimy tego pilnować i kontrolować rządzących. Wspierać inicjatywy i projekty, które sprzyjać będą społeczeństwu obywatelskiemu, budować reguły gry rynkowej bardziej przyjazne ludziom i  programy pro środowiskowe, chroniące nas i przyszłe pokolenia.

Jako samorząd gospodarczy sektora gazowniczego musimy zadbać o to, by krajowa strategia energetyczna respektowała  programy rozwojowe krajowych firm, budowane w zgodzie z regułami zielonego ładu. By rządowe regulacje dla sektora sprzyjały jego rozwojowi, pozwalały na efektywne inwestycje w zieloną energię, bo to bezpieczny kierunek dla ograniczenia importu nośników energii. By na forum UE aktywnie wspierać takie działania, które wyeliminują spekulacyjne operacje na rynku ETS, które ściśle koordynować będą bezpieczeństwo sektora energii i gazu z unijnymi operatorami. Konieczne jest odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej, bo pozwala stabilizować bezpieczeństwo energetyczne, bez presji na zakupy nośników energii.

Izba Gospodarcza Gazownictwa od lat bardzo aktywnie pracuje nad rozwojem gospodarki wodorowej i biometanowej. Mamy już porozumienia sektorowe w tej sprawie, przyspieszmy prace nad ich dopracowaniem w wprowadzeniem w życie. Sektor gazowniczy jest przygotowany. Niech kryzys ukraiński wyzwoli nas od presji importu nośników energii.

 

 

Prezes Zarządu

dr Robert Perkowski